Suriye: İsrail, Halep’e hava saldırısı düzenledi

İsrail’in bugün erken saatlerde Suriye’nin Halep kenti çevresine hava saldırısı düzenlediği iddia edildi. Suriye devlet haber ajansı SANA’ya konuşan askeri bir kaynak, ‘İsrail’in 3 Haziran gece yarısından sonra saat 12.20 sıralarında, Halep’in güneydoğusu yönünden Halep çevresindeki bazı bölgeleri hedef alan bir hava saldırısı düzenlediğini’ söyledi. Yetkili, saldırıda ‘birkaç’ can kaybı ve maddi kayıp yaşandığını belirtti.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, bu, bir haftadan kısa bir süre içinde Suriye’ye yönelik ikinci saldırı haberi oldu. Suriye devlet basını, İsrail’in 29 Mayıs tarihinde de ülkenin iç kesimleri ile sahil kenti Baniyas’a hava saldırısı düzenlediğini ileri sürmüştü. Habere göre, saldırıda bir çocuk hayatını kaybetmiş, 10 sivil yaralanmıştı.

İSRAİL, ŞAM’DA İRANLI YETKİLİLERE SALDIRI DÜZENLEMİŞTİ

İsrail, iç savaşın başladığı 2011’den bu yana Suriye’de zaman zaman İran destekli gruplara ve Suriye ordusuna ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor. İsrail’in İran’ın başkent Şam’daki büyükelçilik yerleşkesine saldırarak aralarında İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan isimler de olmak üzere İranlı yetkilileri öldürmesi üzerine, İran da nisan ayında İsrail topraklarını hedef alan füze ve İHA saldırıları düzenlemişti. İran’dan havalandıktan saatler sonra ülke hava sahasına yaklaşan İHA’lara İsrail’in hava savunma sisteminin yanı sıra ABD ve İngiltere gibi ülkelerin bölgedeki savaş uçakları müdahale etmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x