Çırak Bulunmuyor! O Meslek de Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Yozgat’ta bir zamanlar gözde mesleklerden biri olan terzilik, hazır giyim karşısında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Usta terziler çırak bulamamaktan dertli ve bu durum mesleğin geleceğini tehdit ediyor.

82 yaşındaki Yaşar Özayan, Yozgat’ta 71 yıldır terzilik mesleğini büyük bir tutkuyla icra ediyor. Fakat Özayan’ın en büyük endişesi, kendisinden sonra mesleği sürdürecek kimse bulamamak.

TERZİLİK YOK OLUYOR, ÇIRAK BULUNAMIYOR

Özayan, terziliğin son yıllarda yok olmaya yüz tuttuğunu ve yeni neslin bu mesleğe ilgi göstermediğini üzülerek ifade ediyor. Kendisi de birçok çırak yetiştirmesine rağmen, günümüzde terzilik yapmak isteyen gençlerin sayısının oldukça az olduğunu söylüyor.

“SANAT EMEK VERDİKÇE PARA DA GELİR”

Terziliği bir sanat olarak gören Özayan, bu mesleğin emek ve sabırla öğrenilmesi gerektiğine inanıyor. Geçmişte terzilerin çok saygın bir konumda olduğunu ve iyi para kazandıklarını da hatırlatıyor.

“MÜŞTERİYE HİTAP ETMEK EN ÖNEMLİSİ”

Özayan, terzilikte en önemli unsurun müşteriye hitap etmek olduğunun altını çiziyor. Müşterinin isteklerini doğru şekilde anlayıp, ona en uygun şekilde elbiseyi dikmenin terziliğin temel prensibi olduğunu savunuyor.

GELECEK BELİRSİZ, UMUTLAR TÜKENMEDİ

Terzilik mesleğinin geleceği belirsiz olsa da, Yaşar Özayan hala umutlu. Kendisi gibi usta terzilerin bu mesleği yaşatmak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x